Gospodarowanie czasem

Gospodarowanie czasem

Tylko od Ciebie zależy jak zorganizujesz sobie swój czas i czy będziesz żył w stresie, napięciu, czy też na luzie. Brak czasu, to zła jego organizacja. Gospodarowanie czasem to umiejętność jego właściwego wykorzystania, to jego realne planowanie, to rozliczanie planu. Jest to umiejętność podejmowania decyzji i hierarchizacji zadań. Najprościej rzecz ujmując to umiejętność oszczędzania czasu, ale nie na koncie osobistym, żeby sobie go wybrać, kiedy go potrzebujesz.

Zrób pierwszy krok

Jeśli będziesz traktować zarządzanie swoim czasem jako ograniczenie, jako surowe zasady, jako pozbawianie siebie spontaniczności, to nie będziesz w stanie pogodzić zainteresowań, celów osobistych i celów zawodowych.

Ogólnie życie można podzielić na dwa modele:

  • życie bierne, kiedy dajesz sobą kierować przez otoczenie, kiedy biernie poddajesz się wpływom i oddziaływaniu innych ludzi …
  • życie aktywne, kiedy to ty bierzesz swój los w swoje ręce, kierunkujesz go na ile to jest możliwe, nie obwiniasz nikogo za to, co się wydarzyło, czego jeszcze nie umiesz, czego jeszcze nie udało ci się osiągnąć. Twoja aktywność jest wtedy, gdy wiesz, że tylko ty jesteś osobą odpowiedzialną za swój los i starasz się uczynić wszystko, co jest możliwe, aby aktywnie pokierować swoim życiem, swoimi wartościami, dążeniami i predyspozycjami.

Życie jest bowiem darem, które powinno być przeżyte mądrze.

Z każdej przegranej znacznie łatwiej jest się podnieść, kiedy ma się określoną strategię swojego życia. (…)